Oprócz klasycznych propozycji górskich jakimi są m.in. Mont Blanc, Grossglockner czy trudniejszy Matterhorn chcielibyśmy zaprezentować szereg innych równie ciekawych celów, na które można się wspiąć w towarzystwie przewodnika IVBV. Będziemy omawiać szczyty i ściany Alp, Dolomitów o charakterze czysto skalnym i lodowo-śnieżnym o różnym zakresie trudności.
Pierwszym szczytem, który prezentujemy jest Tour Ronde o wysokości 3792m. Turnia położona jest w Alpach Francuskich w masywie Mont Blanc.
Widoczny z daleka Tour Ronde. Może wygląda niepozornie, ale ta czerwona linia biegnąca Ścianą Północną ma 400m. długości. Żółta linia to droga normalna.
Na Tour Ronde można wejść od południowego wschodu drogą normalną, która stanowi najłatwiejsze wejście na szczyt. To śnieżno-skalna wycieczka o trudnościach skalnych do II i nachyleniu śniegu 35 i 45°, a trudności w skali alpejskiej wynoszą PD. Droga ta stanowi także drogę zejścia w przypadku wspinaczki z innych stron na Tour Ronde. Żeby wejść na Tour Ronde tą trasą nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności wspinaczkowych.
Wejście w północną ścianę Tour Ronde i początek 400-metrowej lodowo-śnieżnej wspinaczki.
Ściana północna i północno zachodnia ma wysokości ok. 350-400m. Urwisko od północnej strony przecięte jest dużym polem lodowo-śnieżnym podzielonym w połowie długości /czerwona linia na zdjęciu/. Przez pola lodowe biegnie ładna droga lodowo-śnieżna o trudnościach II, D-, 60° nachylenia. Do pokonania tego typu drogi wymagane są już podstawowe umiejętności wspinaczki zimowej jak: wspinanie się z dwoma czekanami, poruszanie się w rakach techniką frontalną. Oczywiście te wszystkie elementy można przećwiczyć także wiosną w Tatrach, a latem trenując na łatwiejszych drogach lodowych w Alpach, lub na lodowcach (np. na Mer De Glace w rejonie Chamonix). Na północną ścianę można wybrać się zarówno w sezonie zimowym i letnim.
Poza północną ścianą i drogą normalną na szczyt można wejść od strony północno-zachodniej Kuluarem Gervasutti ok. 400m wspinaczki efektownym kuluarem śnieżno-lodowym.
W Kuluarze Gervasutti na północno-zachodniej ścianie Tour Ronde.
Widok ze szczytu na potężną wschodnią ścianę Mont Blanc. Na granicy mgieł cień naszego szczytu, a nieco na lewo słabo widoczne widmo Brockenu 🙂
Na Tour Ronde umieszczono figurkę Matki Boskiej, widok na Mont Blanc Du Tacul.
Podstawową bazą wypadową na omawiany szczyt jest włoskie schronisko Torino, ale możliwe jest rozpoczęcie wycieczki ze strony francuskiej i dotarcie do schroniska z Aig Du Midi przez lodowiec Giganta.