BIURO PRZEWODNIKÓW WYSOKOGÓRSKICH IVBV

Matterhorn granią Hornli lub granią Lion, lato 2019

20150812_113322

Impreza

Wyprawa z przewodnikiem IVBV na poważny, trudny i szósty pod względem wysokości szczyt Alp. Strzela w górę ponad kilometr względem innych sąsiednich wzniesień. Na szczyt po licznych próbach udało się wejść w 1865r. Siedmiosobowy zespół Edwarda Whympera prowadzony przez przewodników Z Zermatt i Chamonix wszedł na szczyt granią Hornli, do dziś pozostającą podstawową, mimo że niebezpieczną obiektywnie droga wejścia. Zaledwie trzy dni później przewodnik z Cervinii Jean Antoine Carell zamknął swoje poszukiwania wejścia od strony włoskiej sukcesem na Lwiej Grani. To druga co do popularności droga na szczyt – trudniejsza, ale znacznie mniej zagrożona spadającymi kamieniami.

20150813_085145

 

Region

Matterhorn /4478m/ położony jest w Alpach Walijskich na granicy szwajcarsko włoskiej. Włoska nazwa tego szczytu to Monte Cervino. Punktem statu dla wejścia granią Hornli jest legendarne Zermatt. Mattertal w której położone jest Zermatt jest również bazą wypadową w masyw Monte Rosy i na szereg ciekawych czterotysięczników m.in. takich jak Dent Blanche, Weisshorn i Dom.

Poziom trudności

Góra wymagająca sprawnego poruszania się i zgrania z przewodnikiem, który stosuje metodę krótkiej liny. Wymagane podstawowe umiejętności wspinaczkowe. W jeden dzień trzeba pokonać ponad 1000 metrów przewyższenia w dużej ekspozycji. Wg trudności alpejskich grań Hornli wyceniana jest na AD, miejscami trudności wspinaczkowe wynoszą III. Grań Lion AD+ miejscami III ( bez lin poręczowych do IV+)

20150813_090627

Plan dzienny

Dzień 1 Spotkanie w Zermatt lub w miejscowości Tasch.
Dzien 2 Wyjazd kolejką na Klein Matterhorn (3883), wyjście na Breithorn (4164) powrót do Zermatt.
Dzień 3 Podejście z Saas Fee do schr. Michabelhutte (3300m) nocleg.
Dzień 4 Wspinaczka na szczyt Nadelhorn (4327), zejście do schroniska na nocleg.
Dzień 5 Zejście do Saas Fee i przejazd do Zermatt.
Dzień 6 Wjazd kolejką na Schwarzsee, podejście do schr. Hornli, nocleg.
Dzień 7 Ok. 4 rano rozpoczęcie wspinaczki na szczyt. Zasady bezpieczeństwa przyjęte na grani Hornli mówią, że konieczne jest osiagnięcie schronu Solvay w 2,5 godziny i szczytu w 5 godzin od wyjścia ze schroniska. W razie nie dotrzymania tego terminu jestesmy zmuszeni zawrócić. Nocleg w Zermatt.
Dzień 8 Ewentualny dzień zapasowy z przypadku braku pogody lub z innych przyczyn obiektywnych.
Dzień 9 Powrót do domu.

Zakwaterowanie

5 noclegów w pensjonacie w dolinie. 2 noclegi w schronisku Michabelhutte i 1 nocleg w schronisku Hornli.

Terminy do ustalenia

Warunki

Koszt: 10000 PLN + ok. 1100 CHF
Wariant granią Lwią od włoskiej strony, cena za przewodnictwo ta sama + 700 Euro. Czas trwania wyprawy taki sam. Aklimatyzacja w rejonie Chamonix ( uwaga, droga ta jest trudniejsza pod względem technicznym niż Hornli)

Podany koszt zawiera:

• Przewodnik z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV i jego koszty na miejscu.

• Ubezpieczenie kosztów leczenia i ewentualnych akcji ratunkowych.

• Użyczenie sprzętu lodowcowego/raki, czekan/ i wspinaczkowego /kask i uprząż/ osobie nie posiadającej własnego na czas wyprawy.

• Noclegi w pensjonacie i w schroniskach (pensjonat ze śniadaniem, schroniska ze śniadaniem i obiadokolacją)

Podany koszt nie zawiera:

• Koszt dojazdu uczestnika i przewodnika z Polski, który to koszt pokrywa uczestnik.

Uwagi

• Z uwagi na charakter terenu i nagromadzenie trudności przewodnik na Matterhorn może prowadzić tylko jedną osobę.

• Przed wyprawą na Matterhorn konieczne są wspinaczki treningowe w Tatrach na drogach wielowyciągowych zarówno latem jak i w warunkach wymagających użycia raków. Zapraszamy do kontaktu na indywidualne wspinaczki przygotowujące do wyprawy na Matterhorn.

• Osobom o wystarczającym poziomie kwalifikacji wspinaczkowych proponujemy wejście Lwią Granią, trudniejsze, ale mniej zagrożone spadającymi kamieniami i mniej kosztowne, ze względu na różnicę w cenach noclegów i kolejek miedzy Włochami a Szwajcarią. Szczegóły w odpowiedzi na zapytania.

• Grań Lion od włoskiej strony jest trudniejsza pod względem technicznym od grani Hornli !

 

 

email

Newsletter

dodaj adres e-mail