Grupa przewodnicka FreeRajdy

Jesteśmy grupą przewodników o międzynarodowych uprawnieniach IVBV. Jeśli współpracujemy z osobami spoza naszego podstawowego składu to zawsze są to przewodnicy lub przewodnicy aspiranci IVBV.

Nasza specjalność to wyjazdy narciarskie i ski-turowe. Oprócz tego przez cały rok oferujemy typowe usługi przewodnickie – wejścia na szczyty w Tatrach i w Alpach, kursy lawinowe, lodowcowe i inne, wspinaczki łatwymi i trudnymi drogami – wszystko to, co można robić w górach.

Zapraszamy

Notki o poszczególnych członkach zespołu są poniżej, ale tutaj warto wspomnieć, że wszyscy jesteśmy zawodowymi przewodnikami, tzn. nie jest to dla nas zajęcie uzupełniająca, a podstawowe, oraz że wszyscy jesteśmy zaangażowani w szkolenie przewodników do międzynarodowego standardu. Mamy najwyższe możliwe kompetencje w sensie formalnym i bardzo duże doświadczenie. Takie zestawienie pozwala nam działać najbezpieczniej jak to możliwe – bo trzeba pamiętać, że ryzyko jest niodłączną częścią aktywności w górach. Nie jest możliwe osiągnięcie zerowego poziomu ryzyka i własnie datego nasza zdolność zarządzania nim jest tak istotna.

Podczas naszych działań bezpieczeństwo zawsze ma najwyższy priorytet, ale tuż za nim znajduje się jakość przygody. Za naszą misję uznajemy dostarczanie maksimum radości z przebywania w górach i pomaga nam w tym fakt, że lubimy góry, ale lubimy również ludzi. Indywidualne podejście do każdego z naszych gości i dobry osobisty kontakt to dla nas podstawowe wartości. Żeby móc je realizować działamy tylko z pojedynczymi osobami lub bardzo małymi grupami o zbliżonych preferencjach i możliwościach, a nawet grupy narciarskie nigdy nie przekraczają pięciu osób na przewodnika.

Ciekawostką jest pochodzenie nazwy Freerajdy, obecnej na polskim rynku przewodnickim od 2003 roku.

Kiedyś szukaliśmy z Maćkiem Cukrem, współpracującym z nami do dziś przewodnikiem IVBV, tytułu dla płyty ze zbiorem naszych klipów narciarskich, dołączanej do Magazynu Narciarskiego. Zastanawialiśmy się, jak oddać nasz stosunek do tego materiału – żeby ktoś przypadkiem nie odebrał go jako poważnej próby konkurowania z realnymi ekstermalnymi produkcjami. Uznaliśmy wtedy, że słowo freerajdy zmiksowane z częśći angielskiej i polskiej odda lekkie przymrużenie oka, o jakie nam chodziło. Płyta została tak nazwana, a krótko później słowo Freerajdy pojawiło się na naszym szyldzie. Efektem ubocznym jest fakt, że wymyślone przez nas słówko weszło na przestrzeni lat do użytku jako spolszczona wersja angielskiego freeride…

Zapraszamy!
Marcin Kacperek, Andrzej Sokołowski i Przemek Wójcik.

Zespół

Marcin Kacperek

Przewodnik IVBV

Przewodnik wysokogórski i narciarski IVBV. Ekspert w zakresie bezpieczeństwa lawinowego. Jego najlepsze osiągnięcia wspinaczkowe wiążą się z szybkimi, często samotnymi przejściami długich dróg zarówno latem jak i zimą oraz z drogami lodowymi i mikstowymi. Ma na koncie szereg ekstremalnych zjazdów narciarskich, a jego górską wszechstronność uzupełniają tytuły mistrzowskie w wyścigach górskich cyklu Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. W latach 1997-2001 pracował jako przewodnik górski w USA. Jest jednym z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich, przez wiele lat pełnił funkcję prezesa tej organizacji, kierował również Komisją Szkolenia PSPW.


Andrzej Sokołowski

Przewodnik IVBV

Przewodnik wysokogórski i narciarski IVBV. Na nartach jeździ od dziecka, wspina się od ponad 10 lat i ma poważne osiągnięcia w większości gatunków wspinaczki – od przejść skalnych, przez mikstowe, aż po wielkie ściany. Jest autorem kilkudziesięciu nowych skałkowych dróg sportowych oraz górskich. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Yosemite i w Norwegii. Wytyczył także nowe trudne długie drogi w Tybecie wschodnim oraz w zachodnim Tien-Shanie. Przejście nowej drogi w Himalajach Nepalu (Khumbu) – „Dzień Niepodległości WI 5+, M7, 1200 m” na Pharilapchy (6071m) w 3 i pół dnia z Michałem Królem i Przemkiem Wójcikiem zostało uhonorowane nagrodą Ministra Sportu. Uczestnik zawodów ski-alpinistycznych.


Przemek Wójcik

Przewodnik IVBV

Przewodnik wysokogórski i narciarski IVBV. Wspina się od kilkunastu lat – wspinacz uniwersalny, nie są mu obce wielkie ściany, skała to jego żywioł, ale w lodzie i mikście czuje się równie dobrze. Trudności jego przejść skalnych sięgają poziomu 8b. Autor nowych dróg w Nepalu, Indiach i w Tybecie oraz ekstremalnych przejść skalnych. Przejście nowej drogi w Himalajach Nepalu (Khumbu) – „Dzień Niepodległości WI 5+, M7, 1200 m” na Pharilapchy (6071m) w 3 i pół dnia z Michałem Królem i Andrzejem Sokołowskim zostało uhonorowane nagrodą Ministra Sportu. Gustuje również w pokonywaniu z odpowiednią prędkością szerokich zakrętów w śnieżnym puchu.


Byli z nami

Dziękujemy bardzo za te opinie i prosimy o następne.
Jarosław Brzeziński
"My level of proficiency in skiing, as anybody’s, I believe, is increasing in direct relation to a) time spent on skis and b) the people I can learn from. This year my friend and I enjoyed a good fortune of freeriding with Marcin Kacperek and his Freerajdy.pl in Kaunertal and Lech. Everyday, we benefited an awful lot from skiing with one of the best IVBV guides in Poland. The bottom line was that I could feel virtually secure, and try the slopes that had been inaccessible to me before. During the course of the camp an excellent atmosphere out in the terrain was later moved to our hotel, where we got a slap-up meal and great deal of cheerful conversation. Marcin Kacperek is a man of wit, irony and banter. He exhibits a hell of a lot of knowledge and skills, plus he is a great companion and a born leader J The reason I keep all this in English is that, Marcin Kacperek should excel worldwide!"

Jarosław Brzeziński
Bruno Sandbichler
"Als geborener Tiroler war es für mich ungewöhnlich mit einer rein polnischen Gruppe nach Tirol zu fahren. Aber die drei Tage am Gletscher in Stubai waren es absolut wert! Obwohl die Bedingungen nicht optimal waren haben wir durch die Kompetenz und Ortskenntnis von Marcin und Przemek ein Maximum an Freeridefeeling erlebt und uns dabei immer sicher gefühlt!" Tą opinię pozwolimy sobie skomentować, bo prowadzenie rodowitego Tyrolczyka w Tyrolu to nowa jakość w naszym działaniu i pochwały za doskonałą znajomość terenu od kogoś kto ma sporo doświadczeń z lokalnymi przewodnikami są naprawdę cenne. Na zdjęciu nasz tyrolski szatan w stromym żlebie. 🙂

Bruno Sandbichler
Karolina Juszczyk
"Z Freerajdami miałam okazję zetknąć się na ski-turach w Norwegii. Wyjazd był dla mnie przepięknym doświadczeniem. Stało się tak między innymi dzięki temu, że Marcin wszystko doskonale zorganizował, zaplanował i na bieżąco kontrolował. Czułam się bezpiecznie i mogłam skupić się tylko na czerpaniu przyjemności z wędrówki i zjazdów. Dzięki freerajdom miałam okazję przeżyć na koniec sezonu zimowego prawdziwe Wakacje. " P.S. O tym, że było fajnie niech świadczy fakt, że sezon zimowy w tym roku rozpoczęłam w Stubaital z freerajdowymi profesjonalistami 😉

Karolina Juszczyk
Mariusz
"Odkąd zrobiło się nudno i niebezpiecznie na trasach zaczęliśmy (ja i dwie córki) próbować sił poza trasami. Ale tam jest poważny problem – gdzie skończy się jazda? W dolince z której do domu jest 2 dni drogi w głębokim śniegu czy jeszcze gorzej – na krawędzi … I tu zaczęła się znajomość z Marcinem i ekipą Freerajdów. Marcin zawsze wie, po czym i dokąd jedziemy, oraz gdzie i kiedy wyjedziemy… To niby proste, niby wszystko widać ale pod białym puchem świat się zmienia. Jest cudownie miękko i cicho ale … zawsze trzeba wiedzieć co się robi – Marcin to wie ! i jest przygotowany na wszystko, naprawdę na wszystko 😉 Z Marcinem poza trasą jest zapewne bezpieczniej niż na ruchliwych, ubitych stokach. A ile w tym radości!!!"

Mariusz

Zobacz galerię