Pogoda jaka jest każdy widzi. Jaka będzie każdy może zobaczyć – ale zależnie od tego, gdzie zajrzy, dowie się innych rzeczy. 🙂 Jako przewodnicy traktujemy prognozy jako narzędzie pracy – z jednej strony boleśnie odczuwamy ich ograniczenia, z drugiej musimy ich używać planując działania. Przy wątpliwych prognozach zastanowienia wymaga decyzja o wyjściu nawet na stosunkowo rutynową akcję – nieśmiertelny Gerlach, czy inne szczyty tatrzańskie, na które chadzamy regularnie, a tym bardziej na poważne szczyty w Alpach – Mont Blanc, Matterhorn itp.
Robimy to mniej więcej tak.
Weryfikujemy zapowiadaną pogodę w kilku źródłach i jeśli są one zgodne przyjmujemy prognozę za bardzo prawdopodobną. Jeśli serwisy różnią się między sobą, nie można za bardzo polegać na żadnym z nich. Kiedy chodzi o planowanie akcji na dany dzień można wesprzeć prognozy obserwacją radarów pogodowych i oszacowaniem, czy opad i chmury przesuwają się w sposób, który ma szansę skończyć się dobrze dla naszej wycieczki, czy raczej nie.
Prognozy długoterminowe są oczywiście mało wiarygodne, ale czasem trzeba i na nie zajrzeć 🙂 My sprawdzamy je tu:
www.accuweather.com
www.yr.no
Prognozę na kilka dni sprawdzamy w dwóch powyższych serwisach, a dodatkowo na:
www.meteo.pl – prognoza numeryczna dla centralnej Europy, poza Polską i Słowacją, obejmuje całą Austrię i Dolomity, sięga też na wschód i północ od nas.
www.hzs.sk/aktualne-informacie/predpoved-pocasia/– słowacka prognoza na trzy dni, oddzielnie dla Tatr Wysokich, Tatr Zachodnich, Niskich i Fatry. Obrazkowa, więc znajomość słowackiego nie jest niezbędna. Na stronie hzs są tez aktualizowane informacje o warunkach śnieżnych i lodowych w poszczególnych rejonach – tam już pojedyncze słowackie słowa się przydają.
www.mountain-forecast.com – prognoza dla konkretnych szczytów i poszczególnych wysokości na tych szczytach. Fajny gadżet, ale nie da się prognozować oddzielnie pogody dla Mnicha i oddzielnie dla Rysów, więc do szczegółowości wyników nie ma się co zbytnio przywiązywać.
Radar pogodowy, z którego korzystamy to www.sat24.com – pozwala zobaczyć historię pogody z dwóch godzin, pokazuje opad, chmury i wyładowania, więc w przypadku porannych wątpliwości wspomaga decyzję, bo daje szansę samemu ocenić, na co się zanosi.
Linki są zestawione w zakładce Ciekawe linki
Jeśli macie inne sprawdzone źródła pogody to podajcie je w komentarzach – zawsze warto się czegoś dowiedzieć i poszerzyć naszą bazę serwisów meteo. 🙂
4 komentarze
Linki do zewnętrznych stron nie działają. Traktują url’e jako podstrony. Pozdrawiam.
W tej chwili trwały zmiany w stronie i różne elementy chwilowo się rozwalały. Wielkie dzięki za czujność – zawsze jesteśmy wdzięczni za uwagi o usterkach i błędach. 🙂