Przez ostatnie kilka dni temperatury w dzień przekraczały zero do kilku stopni, a w nocy spadały w niektórych miejscach do -10 stopni. Taka sytuacja sprzyja stabilizacji pokrywy śnieżnej, zwłaszcza na stokach południowych. Warto pamiętać, że przemiany na stokach o północnej wystawie zachodzą dużo dłużej. Rozpatrując rozkład ilościowy śniegu globalnie, w skali całych Tatr, zdecydowanie jest go kilka razy mniej w południowo-wschodniej części, niż w północno-zachodniej. Związane jest to w pierwszej kolejności z opadem śniegu przyniesionym przez masy powietrza napływające z zachodu, a w drugiej kolejności z wiatrem z południa, który transportował śnieg. Lokalnie, na małych formach terenowych również będzie występować dysproporcja depozycji śniegu pomiędzy wystawami południe -północ.
W Tatrach Polskich od dłuższego czasu utrzymuje się drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na najbliższe dni zapowiadany jest bardzo silny wiatr z „kierunków zachodnich”, któremu będą towarzyszyły opady śniegu oraz duży spadek temperatury. Wymienione czynniki radykalnie zwiększają zagrożenie lawinowe. Jeśli prognozy się sprawdzą, zrobi się bardzo niebezpiecznie i przy obecnej, niewielkiej ilości śniegu miejsca nadające się do jeżdżenia będą bardzo zagrożone.
… i jeszcze ciekawostka, która może być pomocna przy planowaniu zimowych wycieczek. Lawinowa mapa stworzona przez Horską Zachranną Slużbę:
http://mapy.hiking.sk/?zoom=14&lat=6305837.94292&lon=2194989.75612&layers=00BFTTTTTTFFFFFTT