BIURO PRZEWODNIKÓW WYSOKOGÓRSKICH IVBV

Łomnica, sezon 2019

Impreza:

Łomnica to drugi pod względem wysokości szczyt w Koronie Tatr (wys.2634 m n.p.m), ale do 1860 roku to właśnie ona uchodziła za najwyższy szczyt Tatr.
Łomnica położona jest w bocznej grani odchodzącej na południowy wschód od grani głównej w Wyżnim Baranim Zworniku w masywie Baranich Rogów.
Pierwsze znane wejście na Łomnicę zanotowano 18 sierpnia 1763 był to Robert Townson z dwoma osobami. Pierwsze zimowe wejście miało miejsce 21 grudnia 1891, zdobywcami byli Theodor Wundt i przewodnik Jakob Horvay.
Pierwszym Polakiem na szczycie był Stanisław Staszic z przewodnikami najprawdopodobniej w 1802 roku.
Nazwa szczytu wzięła się od przepływającego dnem Doliny Łomnickiej Łomnickiego Potoku.

Informacje podane poniżej dotyczą wejścia na Łomnicę normalną drogą, w razie zainteresowanie innymi drogami prosimy o kontakt.

 Lomnica 2008-08-19 07-11-12_0011

 

Cała wycieczka trwa około 8 godzin. Wyjazd z Zakopanego o godzinie 7.00, powrót około godziny 15-tej. Z Zakopanego jedziemy do Tatrzańskiej Łomnicy około 1 godziny. Następnie wyjeżdżamy kolejką linową na Łomnicką Przełęcz i stamtąd idziemy południowym grzbietem w kierunku szczytu. Po około 2 godzinach osiągamy wierzchołek Łomnicy. Ze szczytu schodzimy tą samą drogą, zjeżdżamy kolejką i wracamy do Zakopanego.

SONY DSC

Trudności wejścia na Łomnicę normalną drogą są porównywalne z Orlą Percią w Tatrach Polskich. Wejście ścisle południowa granią jest trudniejsze. Ze względu na charakter terenu przez większość drogi poruszamy się związani liną. W ramach przygotowania polecamy przejście przynajmniej jednego z odcinków Orlej Perci.

SONY DSCWspinaczka piękną litą Południową Granią

Termin: do uzgodnienia

Koszt:

Wejście normalną drogą: 1 osoba 900 zł, 2 osoby 1000 zł (po 500 zł na osobę), 3 osoby 1100 zł (po 350 zł na osobę)

Koszt wejścia południowa granią na szczyt: 1 osoba 1000 złotych, 2 osoby 1100 złotych (po 550 złotych) albo z zejściem z południowej grani pseudo-ferratą pod zachodnią ścianę i wejściem na szczyt kominem Franza: 1 osoba 1100 złotych, 2 osoby 1200 złotych (po 600 złotych).

Koszty wejścia Granią Wideł i drogami ścianowymi w odpowiedzi na zapytanie.

Koszt wejścia w warunkach zimowych: 1 osoba 1000 zł, 2 osoby 1200 zł. ( w warunkach zimowych nie możemy zabierać 3 osób)

Podany koszt zawiera:

Opiekę przewodnika wysokogórskiego z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV
koszt ubezpieczenia pokrywającego koszty ewentualnej akcji ratunkowej na Słowacji
użyczenie całego niezbędnego sprzętu technicznego (kask, uprząż itp.)
użyczenie zestawu lawinowego w takcie wyjścia w warunkach zimowych

Uwagi:

Uczestnicy muszą mieć odpowiednią odzież i buty górskie lub trekkingowe oraz plecak
Podany koszt zakłada zabranie przewodnika z Zakopanego samochodem uczestników.
Podany koszt nie zawiera: kosztu wjazdu i zjazdu kolejką linowa na Ramię Łomnicy (23 euro od osoby) i biletu przewodnika, który jest tańszy niż wyżej podane.

email

Newsletter

dodaj adres e-mail