„Lawinowe” aplikacje na urządzenia mobilne
Mobilność społeczeństwa w XXI w. wzrosła na bardzo wysoki poziom. Kilkadziesiąt lat temu na wielorodzinny blok mieszkalny budowano jeden garaż, teraz przy projektowaniu domu jednorodzinnego podwójny garaż to norma. Każdy się przemieszcza, jesteśmy ciągle w ruchu, w drodze. Dzięki nowym techonologiom możemy zalatwiać wiele spraw podczas naszej nieustannej podróży. Na smartfonie dokonujemy przelewów, sprawdzamy notowania na giełdzie i „lajkujemy” zdjęcia na profilu Freerajdów 😉 Bez nadmiernych kosztów korzystamy z transmisji danych w roamingu GSM. Te możliwości mają znaczny wpływ na działania wspinaczy, narciarzy i przewodników, przede wszystkim ułatwiając proces planowania i podejmowania decyzji. Już wiele lat temu pojawiły się mobilne wersje stron internetowych, w tym prognozujących pogodę, a obecnie ich optymalizacja i wszechobecność zasięgu GSM pozwala sprawdzać podczas podróży lub wycieczki, jakie są bieżące warunki i najświeższe prognozy. Webcamy, których jest coraz więcej, również wyżej w górach pozwalają w czasie rzeczywistym sprawdzać warunki i zgodność rozwoju sytuacji z prognozami.
Kolejnym krokiem po stronach internetowych stały sie aplikacje mobilne wykorzystujące coraz większe możliwości smartfonów i ich popularność. Aplikacji dedykowanych dla turystów, narciarzy/snowboardzistów i wspinaczy jest coraz więcej, a aplikacje związane z unikaniem lawin są istotną grupą. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych aplikacji lawinowe i górskich z elementami dotyczacymi lawin. Część z nich została stworzona przez firmy outdoorowe, a część przez lawinowe serwisy informacyjne. Większość z nich jest bezpłatna.
www.lawinen.at
SnowSafe – jest to aplikacja austriackiego serwisu lawinowego. Zawiera ona informacje o zagrożeniu lawinowym na obszarze Austrii i Słowacji. Oprócz ogólnej mapki, na której widać symbole stopni, można wejść na dany rejon i zapoznać się z aktualnym szczegółowym biuletynem lawinowym, oraz innymi ważnymi informacjami dotyczącymi historii i bieżącego zagrożenia. Poza tym w aplikacji jest klinometr, umożliwiający pomiar nachylenia stoku i podający klasę uzyskanego wyniku: od umiarkowanego do ekstremalnie stromego.
www.ortovox.com
Ortovox Bergtouren – znany producent sprzetu lawinowego stworzył ciekawą apkę , w której zamieszczono m.in. klinometr i wysokościomierz, ale także planner letnich i zimowych wycieczek zamieszczonych w aplikacji. Serwis umożliwia zaprezentowanie na mapie przebytej trasy wraz z kometarzem, oraz zapewnia dostęp do informacji zamieszczonych przez innych użytkowników. Poza tym aplikacja ma „wyszukiwarkę szczytów” udostępniającą informacje o szczytach, ktore nas otaczają (nazwy i wysokości).
www.slf.ch
Aplikacja White Risk, to zbiór wielu danych zliczanych co dziennie przez SLF na terenie Szwajcarii. Oprócz biuletynów lawinowych, można w łatwy sposób sprawdzić sumę opadów w ciągu ostatnich 3 dni. Dotrzeć do profili śnieżnych dokonywanych przez służby lawinowe i sprawdzić temperaturę powietrza w ciągu ostatnich 24 h. Poza funkcją klinometru aplikacja ma narzędzie „Analyzer” pomagające pamietać o wszystkim, co należy wziąć pod uwagę przed wyruszeniem w teren. Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do doatkowych opcji, między innymi „trip plannera”.
www.leventdescimes.ch
NivoTest app jest to rozbudowane narzędzie do szacowania lokalnego ryzyka na podstawie analizy ryzyka regionalnego. Aplikacja płatna i niestety, póki co, dostępna tylko w wersji francuskiej. Prowadzi ona przez szereg kolejnych check-list, ktorych ilość zależy od sytuacji i w zależności od udzielonych odpowiedzi aplikacje podsuwa kolejne listy lub podaje wynik końcowy. Pytania pierwszej listy dotyczą warunków meteorologicznych, ukształtowania terenu i czynnika ludzkiego. Jeżeli w wyniku wypełnienia check-listy nr 1 powstanie sporo znaków ostrzegawczych, przechodzimy do check-listy nr 2. Aby ja wypełnić trzeba już wniknąć w pokrywę śniegu, m. in. robiąc test stabilności. Z osiągniętym wynikiem przechodzimy do tabelki końcowej. Minimum punktów, które można osiągnąć to 0; pomiędzy 8, a 23 punkty, sytuacja jest „podejrzana”. Otrzymany wynik aplikacja analizuje w powiązaniu ze stopniem zagrożenia lawinowego, o ile jest nam znany. Mamy nadzieję, że powstanie wersja angielska, jest do ciekawe narzędzie dla doświadczonych turystów i ekspertów.
www.mammut.ch
Mamut Safety App prosta i czytelna aplikacja. Można uzyskać informacje o komunikatach lawinowych z różnych krajów (w Polsce jest tylko komunikat GOPR, nie ma niestety komunikatu TOPR-u). Poza tym mamy szybki dostęp do telefonów alarmowych w poszczególnych krajach. Dochodzą także gadżety takie, jak wysokościomierz, klinometr wraz z jego wersją umożliwiającą pomiar nachylenia odległych stoków widzianych z profilu oraz kompas.
Oprócz tych pięciu aplikacji, istnieje szereg innych – czasem powielających informacje. Warto pamiętać, że wszystkie włączone aplikacje przyśpieszają zużycie baterii w telefonie, który może być konieczny np. do wezwania pomocy. Koniecznie trzeba szacować zużycie lub nosić ze sobą power banki. Warto tez pamietać, że aplikacje nie mają wyczucia i nie mają doświadczenia – są to tylko przydatne gadżety, które zaprogramował do ustalonych schematów człowiek. Mogą być zainstalowane w naszych telefonach – ale jako instrument dodatkowy, wspierający decyzje, a nie podejmujący je za nas.