BIURO PRZEWODNIKÓW WYSOKOGÓRSKICH IVBV

Durny Szczyt sezon 2019

Durny Szczyt to czwarty szczyt Korony Tatr (wys. 2625 m n.p.m) znajdujący się w długiej bocznej grani pomiędzy Baranimi Rogami, a Łomnicą.
Słowo durny w gwarze podhalańskiej znaczy: dumny, pyszny, butny i nawiązuje do urwistych i wyniosłych kształtów tego szczytu. Pierwsze znane wejście na szczyt Ödön Téry, Martin Spitzkopf, 8 sierpnia 1877 r. Pierwsze polskie wejście Jan Gwalbert Pawlikowski, Maciej Sieczka i Józef Sieczka, 8 sierpnia 1881 r. Pierwsze zimowe, Ede Hruby, Oszkár Jordán, Roman Komarnicki i Jenő Serényi, 27 marca 1910 r.

9052_494748467241484_1114537730_n

 fot. Marcin Kacperek

Cała wycieczka trwa około 13 godzin.
Wyjazd z Zakopanego o godzinie 5-tej rano, powrót o godzinie 18-tej. Z Zakopanego wyruszamy w kierunku Starego Smokowca następnie wychodzimy na Hrebieniok i idziemy Doliną Małej Zimnej Wody do Schroniska Chata Teryego następnie Doliną Pięciu Stawów Spiskich przez wierzchołek Małego Durnego Szczytu i Przełęcz Pawlikowskiego granią dochodzimy na szczyt Durnego. Schodzimy tą samą drogą i wracamy do Zakopanego.

Durny Szczyt jest najtrudniej dostępnym ze wszystkich szczytów w Koronie Tatr. Drogi są eksponowane, wymagają dobrej kondycji i obycia z ekspozycją. Warto mieć za sobą wejście na Gerlach lub Lodowy, ale nie jest to warunek konieczny. Doświadczenie z Orlej Perci w Tatrach Polskich wystarczy.

Termin: do uzgodnienia
Koszt: 1 osoba 1200 zł, 2 osoby 1400 zł (700 zł od osoby)
Koszt w warunkach zimowych: 1 osoba 1400 zł, 2 osoby 1600 zł (800 zł od osoby)

Podany koszt zawiera:
Opiekę przewodnika wysokogórskiego z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV.
Koszt ubezpieczenia pokrywającego koszty ewentualnej akcji ratunkowej na Słowacji.
Użyczenie całego niezbędnego sprzętu technicznego (kask, uprząż itp.)
W przypadku warunków zimowych i zagrożenia lawinowego sprzęt lawinowy dla uczesników na czas wyprawy.

Uwagi:
Uczestnicy muszą mieć odpowiednią odzież i buty górskie lub trekkingowe oraz plecak – jak możliwe to max. 30 litrów pojemności.
Podany koszt zakłada zabranie przewodnika z Zakopanego samochodem uczestników.

email

Newsletter

dodaj adres e-mail