Tragiczna historia, ale jak zawsze warto się nad nią zastanowić i spróbować czegoś nauczyć, albo coś sobie przypomnieć…
Drugiego stycznia, przy 2 stopniu zagrożenia lawinowego doszło do śmiertelnego wypadku lawinowego w rejonie Gasteiner Tal, na zachód od szczytu Wilderkarkopf. Pierwszy z członków czteroosobowej grupy zjeżdżającej pojedynczo bardzo stromym (ponad 40 stopni), północnym stokiem spowodował lawinę, ale po jej zatrzymaniu, dzięki wykorzystaniu plecaka z balonem był na powierzchni śniegu i zdołał sam wydostać się z lawiny. Stracił niestety nartę i chciał pieszo wyjść ze stoku w kierunku zachodnim. Przy przejściu pomiedzy barierami lawinowymi spowodował kolejną lawinę, z którą zsunął sie około 80 metrów. Szerokość obrywu wyniosła około 40 metrów, a grubość wahała się od 5 do 50 cm. Narciarz został przyciśnięty dwoma metrami śniegu do kolejnej bariery i zginął.
Ta tragedia przypomina o dwóch bardzo podstawowych rzeczach: o tym, że przy drugim stopniu zagrożenia naprawdę może dojść do wypadku i że nawet bardzo mała lawina (40 m szerokości i 80 długości, przy nie bardzo grubym obrywie) może okazać się śmiertelna.
Przypomina też o dwóch mniej oczywistych. Po pierwsze plecak lawinowy nie jest gwarancją nieśmiertelności – w zależności od układu terenu i toru lawiny może nam pomóc, ale nie jest to przesądzone. Ludzie giną z plecakami lawinowymi i w miarę jak stają się one coraz bardziej powszechne takich ofiar będzie coraz więcej. Po drugie – błędne, a dość powszechne jest przekonanie, że jeśli jeździmy pomiędzy barierami lawinowymi, to nie ma zagrożenia lawinami, bez względu na stopień.
Bariery lawinowe budowane są, aby uniemożliwić powstawaniu dużych, samoczynnie schodzących lawin, które mogłyby zagrozić drogom, miejscowościom i innej infrastrukturze. Przestrzenie pomiędzy nimi są zupełnie wystarczające dla spowodowania lawiny będącej śmiertelnym zagrożeniem dla człowieka lub grupy osób. To zagrożenie potęgowane jest przez same bariery zatrzymujące lawinę i powodujące budowanie się lawiniska na wysokość oraz grożące ofiarom poważnymi obrażeniami. Warto pamiętać, że bariery dla narciarzy i deskarzy są czynnikiem powiększającym konsekwencje potencjalnego wypadku lawinowego, a nie czynnikiem podnoszącym poziom bezpieczeństwa.
Zdjęcia pochodzą z serwisu lawinowego landu Salzburg: http://www.lawine.salzburg.at