BIURO PRZEWODNIKÓW WYSOKOGÓRSKICH IVBV

Mt. Logan 5959m na nartach (najwyższy szczyt Kanady)

Mount_Loganfot. Wikipedia

Mount Logan (5959m), leżący w górach w. Eliasza, to najwyższy szczyt Kanady i drugi co do wysokości szczyt Ameryki Północnej. Ustępuje wysokością Denali, ale jest mniej zatłoczony i bardziej spektakularny. Najlepszym czasem na narciarską wyprawę jest przełom maja i czerwca – planujemy nasza wyprawę na 23 maja – 14 czerwca.

Trudności narciarskie drogi przez tak zwany King’s Trench są umiarkowane, ale będziemy się poruszać po wielkich uszczelinionych lodowcach i na znacznej wysokości, więc doświadczenie ski-turowe i dobra technika narciarska są niezbędne. Droga pokonuje 3500 metrów różnicy wzniesień na dystansie prawie 25 kilometrów, prowadząc wśród wspaniałych widoków przez gigantyczne lodowce. Na trasie nie napotkamy oczywiście żadnej infrastruktury. Na pierwszej części drogi – do obozu drugiego na King’s Col (4000m) ciągniemy bagaż na sankach, natomiast w stromszym terenie powyżej przełeczy, zmniejszone ładunki trafią już do plecaków.

Taktyka aklimatyzacji i wejścia zależna jest oczywiście od pogody, ale generalnie powyżej King’s Col będziemy podchodzić wyżej transportując rzeczy i wracać niżej na noclegi. Planowana długość wyprawy pozwala liczyć na prawidłową aklimatyzację i przeczekanie ew. zaburzeń pogodowych. Do początku trasy dotrzemy z Anchorage na Alasce, czyli potrzebne będą wizy amerykańskie.

To będzie naprawde niezwykła przygoda… Zapraszamy!

email

Newsletter

dodaj adres e-mail