BIURO PRZEWODNIKÓW WYSOKOGÓRSKICH IVBV

Weisshorn 4506 m i Nadelhorn 4327 m, sezon 2019

Impreza

Wyprawa z przewodnikiem IVBV na poważny, trudny i jeden ze wspanialszych i elegantszych szczytów Alp, Weisshorn. Perełka dla tych, którzy chcą zachować czystość stylu i o własnych siłach wejść z parkingu na szczyt bez korzystania z kolejek- bo ich tam po prostu nie ma. Weisshorn jest trochę trudniejszy Matterhornu. Przed atakiem szczytowym aklimatyzacja z wyjściem na wybitny szczyt Nadelhorn 4327m z dwoma noclegami w Mischabelhutte na 3330m.

_DSC6242Grań Weisshornu (fot. Piotr Krzaczkowski)

Region

Weisshorn /4506/ położony jest w Alpach Walijskich w Szwajcarii, szczyt bezpośrednio wznosi się nad miejscowością Randa. Powyżej Randy dolinę zamyka miejscowość Zermatt, wioska położona między wysokimi czterotysięcznikami. Weisshorn wznosi się na przeciw największego masywu Alp – Monte Rosy oraz szczytu Dom. Dolina w której położone jest miasto Zermatt jest dobrą bazą wypadową na trudne szczyty m.in. takie jak Dufourspitze, Dent Blanche, Matterhon, Dufourspitze, Dom. Nadelhorn szczyt wznosi się między doliną Mattertal, a Saastal.

Poziom trudności

Weisshorn to góra wymagająca sprawnego poruszania się i zgrania z przewodnikiem, który stosuje metodę krótkiej liny. Wymagane podstawowe umiejętności wspinaczkowe. W jeden dzień trzeba pokonać ponad 1600 metrów przewyższenia. W górnej partii szczytu idzie się w dużej ekspozycji. Wg trudności alpejskich droga normalna z Weisshornhutte wynosi AD – dość trudny, miejscami trudności wspinaczkowe w górnej partii grani skalnej wynoszą III-. Szczyt aklimatyzacyjny Nadelhorn PD – nieco trudny. Na grani szczytowej miejcami trudności II, ze schroniska na szczyt trzeba pokonać 1000m. przewyższenia.

_DSC6291(fot. Piotr Krzaczkowski)

Plan dzienny

Dzień 1 Dojazd do miejscowości Saas Fee, nocleg w pensjonacie.
Dzień 2 Wyjazd niedługą kolejką na Hannigalpe (2245) podejście do schroniska Mischabel (3330)
Dzień 3 Wspinaczka na szczyt Nadelhorn 4327m. Zejście na nocleg do schroniska.
Dzień 4 Zejście do Saas Fee, przejazd do Randy, nocleg w pensjonacie.
Dzień 5 Podejście do schroniska Weisshornhutte (2932)
Dzień 6 Atak szczytowy (wyjście o ok 2:00 na ranem), wspinaczka na szczyt Weisshorn 4506m, zejście do schroniska lub do Randy, nocleg w pensjonacie.
Dzień 7 Powrót do domu.

_DSC6304Weisshorn (fot. Piotr Krzaczkowski)

Zakwaterowanie

3 noclegi w dolinie w Saas Fee i w Randzie w pensjonacie. 2 noclegi w schronisku Michabelhutte. 1 nocleg w schronisku Weisshorn.
*Może być zmiana – albo dodatkowy nocleg po szczycie w Weisshornhutte i po noclegu zejście i powrót do domu. Albo po szczycie zejście do Randy i tam nocleg po czym powrót do domu.

Termin

Wyjazdy organizujemy przez sezon letni od czerwca do września.

Warunki

Koszt: 10.000 PLN + ok. 800 CHF

Podany koszt zawiera:

• Przewodnik z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV.

• Ubezpieczenie kosztów leczenia i ewentualnych akcji ratunkowych z suma gwarancyjną 80 tysięcy PLN

• Użyczenie sprzętu lodowcowego /raki, czekan/ i wspinaczkowego /kask, uprząż/ osobie nie posiadającej własnego na czas wyprawy.

Uwagi

• Z uwagi na powagę góry i zwiększenie bezpieczeństwa przewodnik na Weisshorn może prowadzić tylko jedną osobę.
• Dojazd koordynujemy wspólny.
• Uczestnik wyprawy powinien mieć dobrą kondycję.
• Przydadzą się podstawowe umiejętności poruszania się w terenie skalnym o trudnościach II i III w zimowych butach.

email

Newsletter

dodaj adres e-mail