BIURO PRZEWODNIKÓW WYSOKOGÓRSKICH IVBV

Alpy Walijskie – 3x 4000m w 72h, sezon 2019

Impreza

Wyprawa z przewodnikiem IVBV na klasyczne czterotysięczniki w Alpach Waliskich. Nasze szczyty to Breithorn (4164m), Allalinhorn (4027m) i Weissmies (4023m) Ze wzgledu na ich dostępność – podejście do wszystkich ułatwiają kolejki linowe – wyjazd daje szansę zdobycia trzech słynnych czterotysięczników w trzy dni. Wyjazd adresowany do osób bez doświadcenia alpejskiego, albo z niewielkim doświadczeniem – pozwala na zapoznanie się ze specyfiką gór lodowcowych i podstawowymi technikami alpinistycznymi.
Zaczynamy od szczytu Breithorn, zdobytego już w 1813r. i uchodzącego za jeden z najłatwiejszych czterotysięczników w Alpach. Uważany za jeden z łatwiejszych czterotysięczników pokryty jest rozległym, uszczelinionym lodowcem, który pomimo nieznacznych trudności, oczywiście wymaga użycia asekuracji i sprzętu lodowcowego. Podejście na szczyt kończy się elegancką śnieżno-lodową granią o nachyleniu 35 stopni. Drugim szczytem jest Allalinhorn – wejście na niego rozpoczynamy od wjazdu kolejką z miejscowości Saas Fee. Ze górnej stacji zanim staniemy na szczycie przez kilka godzin uprawiamy klasyczny alpinizm, pokonując lodowcowe stoki o nieznacznych trudnościach. Trzeci szczyt – najtrudniejsza z naszych gór to Weissmies uchodzący za jeden z najpiękniejszych szczytów w północno-wschodniej części Alp Walijskich. Na szczyt można wejść w jeden dzień wyjeżdżając kolejką na Hohsaas 3090m. Stąd jeszcze trzeba pokonać 1000m przewyższenia, by móc cieszyć się trzecim czterotysięcznikiem.

Breit  Breithorn 4164m

Region

Aply Walijskie lub Pennińskie. Pasmo leży między dwiema ważnymi pod względem komunikacji przełęczami Simplon i Św. Berdarda. Tu podan 30 szczytów wyrasta ponad 4000m.npm. Najwyższym szczytem tego masywu jest Dufourspitze 4638m. i jest zarazem najwyższym szczytem Szwajcarii.

Poziom trudności

Alla                          Na szczycie Allaninhorn 4027m , z widokiem na Matterhorn i masyw Monte Rosa

Zawarte w pakiecie szczyty najłatwiejszą drogą są możliwe do zdobycia dla każdego sprawnego turysty bez doświadczenia alpejskiego i wspinaczkowego w towarzystwie przewodnika wysokogórskiego z uprawnieniami IVBV. Breithorn w skali alpejskich trudności wyceniany jest jako łatwy+, ale wymaga pokonania w pierwszy dzień 350 metrów przewyższenia na dużej wysokości. Allalinhorn wg skali alpejskiej jako łatwy, ale trzeba pokonać 580 metrów w pionie licząc od stacji kolejki. Wiessmies jest trudniejszym od w/w szczytów. wg skali alpejskiej jest nieco trudny i trzeba pokonać w jeden dzień 1000m.przewyższenia. Na wszystkie szczyty idzie się w rakach po lodowcu i cały czas trzeba być związanym liną z przewodnikiem. W bardziej stromych miejscach trzeba używać czekana, na graniach szczytowych dobrze wbijać raki, a przy dobrej widzialności delektować się pięknymi widokami.

Plan dzienny

Dzień 1 Spotkanie wieczorem w Zermatt lub w miejscowości Tasch.
Dzien 2 Wyjazd kolejką na Klein Matterhorn (3883), wyjście na Breithorn (4164) powrót do Saas Fee.
Dzień 3 Wyjazd wyciągiem na Mittelallalin- stąd wyjście na szczyt Allalinhorn (4027m.) i powrót do miejscowości.
Dzień 4 Wspinaczka na szczyt Weissmies (4023) start z górnej stacji kolejki Hohsaas, powrót do Saas Fee.
Dzień 5 Rano powrót do domu.

Weis  Weissmies 4023m

Zakwaterowanie

4 noclegi w dolinie: 1 nocleg w Tasch lub Zermatt i 3 noclegi w Saas Grund w pensjonacie.

Termin

Termin wyjazdu do uzgodnienia z zainteresowanymi, letnie wyjazdy możliwe od czerwca do września.

Warunki

Koszt: 2000 zł + 550 CHF

Podany koszt zawiera:

• Przewodnik z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV.

• Ubezpieczenie kosztów leczenia i ewentualnych akcji ratunkowych z suma gwarancyjną 80 tysięcy PLN

• Użyczenie sprzętu lodowcowego/raki, czekan/ i wspinaczkowego /kask i uprząż/ osobie nie posiadającej własnego na czas wyprawy.

• Koszty na miejscu tj. noclegi, parkingi, pociąg do Zermatt, kolejki (w tym także przewodnika)

Uwagi

• Taki koszt wynosi na 1 oobę gdy zbierze się 3 osobowa grupa na 1 przewodnika.

• Dojazd własny, ale staramy się skoordynować wspólną jazdę jednym samochodem.

email

Newsletter

dodaj adres e-mail