BIURO PRZEWODNIKÓW WYSOKOGÓRSKICH IVBV

ABC alpinizmu w Tatrach – wiosna 2019

IMG_5533

Szkolenie Jest przeznaczone dla osób zainteresowanych turystyką wysokogórską i łatwym alpinizmem oraz tatrzańską turystyką zimową. W Tatrach najlepszy czas żeby na takie szkolenie, to późna wiosna i wczesne lato. W tym okresie śnieg w żlebach twardnieje nocami i mięknie w ciągu dnia, czyli warunki są podobne do alpejskich.
Kurs przeznaczony dla osób, które nie mają doświadczenia zimowego i alpejskiego, albo mają niewielkie. Działamy w Tatrach – w zależności od warunków śnieżnych w rejonie Hali Gąsienicowej lub Morskiego Oka.

IMG_0235
Poruszanie się w rakach i z czekanem w terenie o różnych nastromieniach to podstawowa umiejętność – jej poświecamy znaczna część pierwszego dnia. Żeby korzystać z twardego śniegu konieczny będzie bardzo wczesny start. Przećwiczymy różne techniki podejścia i zejścia w stromym terenie śnieżno lodowym – pracę stóp, techniki użycia czekana i zwroty. Realne ćwiczenie tych umiejętności w warunkach tatrzańskiej zimy jest niemal niemożliwe, bo głeboki śnieg w którym się zapadamy, nie daje możliwości ćwiczenia właściwej pracy stóp.
Druga pozycja w pierwszym dniu zajęć, to ćwiczenia w hamowaniu obsunięć czekanem. Mimo, że szkolenie ze względu na podstawowy charakter i ograniczony czas trwania nie jest wprowadzeniem w techniki asekuracji liną, to dodatkowo zapoznacie się z technikami budowy stanowisk w gęstym, ciepłym śniegu, czyli umiejętnościa podstawową przy autoratownictwie na lodowcach i w innych sytuacjach awaryjnych.

IMG_0231
Drugi dzień to wycieczka pozwalająca na wykorzystanie i utrwalenie nabytych umiejętności w zakresie używania sprzętu. W zależności od warunków śnieżnych może to być wyjście na jeden z odcinków Orlej Perci, Wrota Chałubińskiego z dodatkowymi wariantami, lub inne wycieczki zawierające elementy poruszania się w stromym terenie śnieżnym.

Terminy:
11-12.05.2019
26-26.05.2019
1-2.06.2019
Koszt kursu:
600 zł od osoby.

Podany koszt zawiera:
Prowadzenie przez przewodnika z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV
Użyczenie niezbędnego sprzętu technicznego (raki, czekan, kask)
Każdy uczestnik otrzymuje certyfikat ukończenia kursu ABC alpinizmu.

Uwagi:
Minimalny rozmiar grupy to 3 osoby, a maksymalny rozmiar grupy to 5 osób na przewodnika.
Uczestnicy muszą mieć własne plecaki i buty górskie pozwalające dopiąć raki.

email

Newsletter

dodaj adres e-mail