BIURO PRZEWODNIKÓW WYSOKOGÓRSKICH IVBV

Austriackie via ferraty – lato 2018

Kurs

Szkolenie zaznajamiające ze sztuką poruszania się po „żelaznych drogach” czyli po via ferratach. Via ferraty to szlaki wspinaczkowe poprowadzone poprzez ściany skalne, wyposażone w klamry i stalowe liny służące do asekuracji. Via ferraty umożliwiają pokonywanie ścian skalnych, które w innym wypadku wymagałyby normalnej asekuracji linowej. Ze względu na rozciągniętą wzdłuż trasy linkę stalową asekuracja na ferratach jest znacznie uproszczona – asekurujemy się za pomocą specjalnych lonży z absorberami pochłaniającymi energię ewentualnego upadku. Podczas tego szkolenia przechodzimy ferraty o rosnącym poziomie trudności, opanowując zasady bezpieczeństwa, technikę poruszania się oraz inne umiejętności. Tak samo jak w przypadku inych aktywności górskich, planowanie wycieczek jest istotnym elementem działania, ściśle powiązanym z bezpieczeństwem. Zajmiemy się podstawami pracy z mapą, nawigacją i innymi elementami przygotowania wycieczki oraz rozwiązywaniem sytuacji awaryjnych.

IMG_1207

Region

Austria – Raxalpen i Schneeberg Miejsce kursu to oddalony od Wiednia o ok. 100 km na południe, Höllental. Wbrew nazwie więcej ma wspólnego z rajem, niż z piekłem. Jest to piękna, usiana ścianami skalnymi, głęboka dolina rzeki Schwarzy, która rozdziela pasma górskie Rax (na południu) i Schneeberg (na północy). Rejon znany jest zwłaszcza ze swoich walorów wspinaczkowych, ale potencjał via ferratowy ma równie duży. Znajduje się tam dużo zróżnicowanych w charakterze i trudnościach dróg tego typu.

IMG_1234
Poziom trudności

Szkolenie przeznaczone jest dla osób bez doświadczenia lub dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę. Doświadczenie wspinaczkowe nie jest wymagane, ale będzie pomocne. Jak chodzi o aspekt kondycyjny, to wypada być we w miarę przyzwoitej formie turystycznej.

Plan dzienny

1 dzień – spotykamy się wieczorem na miejscu i ustalamy plan działania na następny dzień oraz zapoznajemy się ze sprzętem

2 dzień – przechodzimy łatwą via ferratę, ćwiczymy elementy techniczne, omawiamy taktykę i przygotowanie wycieczek

3 dzień – via ferrata o średnich trudnościach, ciąg dalszy ćwiczeń

4 dzień – trudna via ferrata i powrót do Polski.

Zakwaterowanie

Nocleg w pensjonacie w wąwozie lub w jednej z pobliskich miejscowości.

Termin:

zostanie podany w kwietniu 2018

Koszt:

zostanie podany w kwietniu 2018

Podany koszt zawiera: – opiekę przewodnika z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV – użyczenie niezbędnego sprzętu (uprząż, kask,zestaw absorberów) osobom nie posiadającym własnego – dojazd własny (spróbujemy się skoordynować, żeby dojechać wspólnie dzieląc koszty)

Uwagi:

Minimalny rozmiar grupy to 3 osoby na przewodnika, maksymalny 4 osoby.

Niezbędny jest zakup ubezpieczenia kosztów leczenia. Osobom nie posiadającym ubezpieczenia możemy pomóc w zakupie ubezpieczenia w korzystnych warunkach finansowych.
IMG_1249

email